خط مشی و آئین نامه ها

آخرین بروزرسانی: ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ۰۹:۰۰| تعداد بازدید: 133

آیین نامه رعایت و حمایت از حقوق مالکیت معنوی منابع دیجیتالی

 کتابخانه الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

مقدمه:

کتابخانه الکترونیکی محیطی در دنیای وب می باشد که امکان دسترسی به اطلاعات علمی دیجیتال را در اسرع وقت بدون محدودیت مکان و زمان برای کاربران به وجود می آورد. استفاده از این منابع به دلیل مزایا ذکر شده مقرون به صرفه می باشد و در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی متقاضی بسیاری دارد.

حمایت از مالکیت فکری افراد منجر به گسترش علم، فرهنگ و هنر در این فضای بی انتهای دیجیتال می گردد و در نهایت اشاعه مطالب جدید در اسرع وقت با دسترسی نامحدود زمانی و مکانی باعث گسترش علم می گردد.

اشتباه رایج استفاده از منابع دیجیتال در فضای اینترنت این است که برداشت مطالب آزاد و با استفاده از امکانات بسیار ساده Copy & Paste می توان آن را منتشر کرد، که بر خلاف قوانین بین المللی می باشد. با توجه به سهولت دسترسی به منابع دیجیتال،  اهمیت استفاده از قوانین کپی رایت منجر به جلوگیری از  نشر آثار متعلق به افراد بدون اذن و ارجاع به آنها می باشد.

 

ماده 1- کاربران ذینفع از کتابخانه الکترونیک:

 1. تمامی اساتید رسمی، پیمانی و طرحی دانشگاه
 2. پژوهشگران و محققین دانشگاه
 3. کلیه دانشجویان دانشگاه

تبصره1: اساتید حق التدریس، پرسنل غیررسمی، دانشجویان مهمان و دانشجویان سایر دانشگاه در محیط کتابخانه مرکزی دانشگاه با ارائه معرفی نامه

ماده 2- هزینه استفاده از منابع الکترونیک دانشگاه:                                                                                                  

هزینه استفاده از منابع الکترونیک دانشگاه برای تمامی کاربران داخل و خارج  از دانشگاه رایگان است.

ماده 3 - باید ها و نبایدهای کپی رایت:

 1. مطالبی که توسط دیگران دراین فضا تهیه شده است با کسب اجازه قابل استفاده و کپی خواهد بود.
 2. درج منبع و ماخذ اولیه مطالب و اطلاعات  دیجیتال الزامی  است.
 3. ذکر شماره استاندارد بین المللی کتاب (ISBN) شماره استاندارد بین المللی پی آیندها (ISSN) و شناسه مقالات دیجیتال (DOI) (Digital Object Identifier)
 4. پدیدآورنده حق انحصاری هر گونه بهره برداری مالی را از اثر دارد.
 5. آثار موجود در کتابخانه دیجیتال حتی اگر رایگان باشد استناد به آن با ذکر دقیق منبع الزامی است.
 6. تکثیر مطالب کتب و  مقالات نشریات به قصد فروش یا بهره برداری مادی از طریق چاپ، افست یا عکسبرداری یا طرق مشابه بدون اجازه صاحب حق ممنوع است.
 7. در استفاده از فایل الکترونیک و منبع چاپی پایان نامه ها رعایت حقوق مولف(Copyright)  الزامی است.
 8. با توجه به اینکه حق عضویت دانشگاه برای استفاده از منابع غیر رایگان از طرف کمیسیون تامین منابع وزراتخانه پرداخته گردیده ولی همچنان کاربران حق کثیر منابع الکترونیکی را بدون ذکر منبع و به قصد فروش را ندارند.

تبصره 2: ماده 3 قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان 1348: با توجه به اینکه حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است.

ماده 4- جریمه فرد خاطی:

 1. سوءاستفاده کاربران  از مشخصات و کارت شناسایی و معرفی نامه دانشگاهی موجب محروم شدن از خدمات کتابخانه الکترونیک و غیر الکترونیک به مدت یکسال می گردد.
 2. کاربران خاطی که منجر به سوءاستفاده و نقص تعهد از پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی گردد برابر ضوابط معاونت تحقیقات دانشگاه برخورد خواهد گردید.
 3. فرد یا افراد متخلف از قوانین حمایت از حقوق مولفان و مصنفان موظف به پرداخت خسارات حاصله به دانشگاه می باشند و مراتب به معاون تحقیقات جهت تعیین جریمه گزارش می گردد.